Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlovarští hasiči uzavřeli dohodu o spolupráci ze záchrannou službou

Dohoda umožní kvalifikovanější odbornou přípravou hasičůi zdravotníků, kteří si činnost svých kolegů budou moct vyzkoušet na stážích. Dohoda umožní také vznik nového speciálního týmu na řešení mimořádných událostí při výskytu vysoce virulentních biologických agens.

Dohodu o spolupráci podepsali dnes ředitelé Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Václav Klemák a Zdravotní záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora.

Samotnou spolupráci při zásazích řeší současná legislativa, především zákon o IZS, zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o požární ochraně. Nad rámec této legislativy řeší uzavřená dohoda především odbornou přípravu příslušníků obou složek. V jednotlivých bodech dohody se spolupráce týká:

  • Instruktáže pro příslušníky HZS kraje v oblasti vybavení vozidel ZZS KVK.
  • Umožnění odborných stáží příslušníkům HZS kraje u ZZS KVK.
  • Odborné stáže pro instruktory HZS kraje v poskytování předlékařské první pomoci.
  • Výměnných stáží dispečerů operačního střediska ZZS KVK a operačních důstojníků operačního a informačního střediska HZS kraje.
  • Odborná příprava personálu ZZS KVK ve specifických tématech uplatnitelných při společně řešených mimořádných událostech (např. zásahy s přítomností nebezpečných látek, dopravní nehody apod.).
  • Realizovat společný projekt k vycvičení a vyškolení součinnosti obou složek na zásahy při výskytu vysoce virulentních biologických agens (příprava „bio-hazard“ týmu „BHT“)

Dohoda navíc umožňuje využití psychologické služby hasičů,především v osobě psychologa HZS, nejen u zásahů záchranné služby, ale i při psychologických problémech samotných záchranářů či obětí událostí, kde záchranáři budou pomáhat.

S ohledem na mezinárodní letiště v Karlových Varech a tím i vysoké riziko možnosti nebezpečné biologické nákazy například po návratu z cizích exotických zemí vznikne v kraji speciální ´bio-hazard´ tým, složení právě z personálu záchranné služby a hasičů.

Prvním aktem na základě uzavřené dohody bude sobotní společné cvičení s námětem dopravní nehody. Cvičení se bude konat v prostorách nového sídla záchranné služby v Karlových Varech, kdy od 9 hodin začne odborný seminář pro záchranáře a hasiče, od 11 hodin pak na ploše u sídla záchranky budou všichni společně cvičit prakticky. Náplní cvičení je především bezpečnost zasahujících, ustavení zasahující techniky u dopravních nehod tak, aby nejen nepřekážela, ale také chránila záchranáře.

Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kra­je

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář