Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dubnová havárie letadla u Toužimi měla více příčin

2. 12. 2012

Zřejmě více nešťastných událostí za sebou bylo příčinou dubnové letecké nehody, při které se u letiště v Toužimi zabili dva pasažéři ultralehkého letadla. Vyplývá to z vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Na palubě letadla tehdy zemřel padesátiletý pilot a o šest let starší letecký instruktor. Stroji se při prudkém pádu neotevřel padák.

Podle svědeckých výpovědí a vyšetřování při letu východním kurzem mezi Toužimí a Kosmovou letěl letoun v malé výšce a začal strmě klesat, pravděpodobně kvůli malé rychlosti. Co bylo příčinou pádu, se ale komisi zjistit nepodařilo. V klesání, ve výšce asi 30 až 90 metrů, byl aktivován záchranný systém.

Když se posádka rozhodla aktivovat padák, bylo ale letadlo už v nižší výšce, než výrobce doporučuje, uvádí zpráva vyšetřovací komise. Tři ze čtyř lan záchranného padáku se následkem rázu přetrhla. Letoun pak velkou rychlostí narazil na zem a začal hořet. Oba piloti na místě zahynuli na následky četných vážných zranění. Hasiči tehdy našli v letounu jen ohořelá těla.

Komise v závěru své zprávy doporučila posoudit pevnostní výpočet lan záchranného systému a přijmout opatření ke změnám v konstrukci tohoto typu letounu a navrhnout řešení u už vyrobených letounů.

Zdroj ČTK